שחרר את הכוח של גילוי עצמי וגלה את מלוא הפוטנציאל שלך עם דף המאמרים של פסיכותרפיסטים שנאספו במומחיות שלנו. קח את הצעד הראשון לקראת שינוי טרנספורמטיבי וצור איתנו קשר עוד היום כדי לצאת למסע שלך לקראת בריאות נפשית מתמשכת.

שמעון ביטון

שמעון ביטון - פסיכותרפיסט קליני מוסמך וחבר באגוד הישראלי לפסיכותרפיה.

מטפל במבוגרים ונוער בקליניקה פרטית במרכז נתניה.

צרו איתי קשר, אשמח לעמוד לרשותכם

תסמיני חרדת נטישה ואסטרטגיות התמודדות

חרדת מבחנים

חרדת נטישה היא נושא פסיכולוגי נרחב שיכול להתבטא בצורות שונות ולהשפיע על אנשים בכל הגילאים. מאמר זה מתעמק בסימפטומים של חרדת נטישה, הסיבות שלהם ואסטרטגיות טיפול יעילות עבור אלה שחווים מצב מאתגר זה. על ידי הבנת השורש של חרדת נטישה והתייחסות אליה באמצעות שיטות שונות, אנשים יכולים לשפר את הרווחה הנפשית שלהם ולנהל חיים בריאים ומספקים יותר.

1. הבנת חרדת נטישה

א. הַגדָרָה

חרדת נטישה היא פחד עמוק מלהיות נטוש, דחוי או להישאר לבד על ידי אחרים משמעותיים, כגון בני משפחה, חברים או בני זוג רומנטיים. פחד זה יכול להיות מופעל על ידי אירועים אמיתיים או מדומים, מה שמוביל לרגשות מכריעים והתנהגויות לא מסתגלות.

ב. גורם ל

חרדת נטישה יכולה לנבוע מגורמים שונים, כולל:

 • חוויות ילדות: פחד זה נובע לעתים קרובות מחוויות חיים מוקדמות, כגון פרידה הורית או היסטוריה של הזנחה, התעללות או טיפול לא עקבי.
 • לחץ פוסט טראומטי: חרדת נטישה מפוסט טראומה יכולה לצוץ אצל אנשים שחוו אירועים טראומטיים, כגון אסונות טבע, תאונות או מעשי אלימות.
 • סגנונות התקשרות: סגנונות התקשרות לא בטוחים, כגון התקשרות חרדה או נמנעת, עלולים לגרום לאנשים לפתח חרדת נטישה בבגרות.
 • תכונות אישיות: תכונות אישיות מסוימות, כגון נוירוטיות או הערכה עצמית נמוכה, יכולות להגביר את הסבירות לחוות חרדת נטישה.

2. זיהוי תסמיני חרדת נטישה

א. סימפטומים רגשיים

כמה תסמינים רגשיים נפוצים של חרדת נטישה כוללים:

 • פחד עז מדחייה או נטישה
 • תחושות מתמשכות של חוסר ביטחון במערכות יחסים
 • רגישות יתר לביקורת או קלות מורגשות
 • צורך מופרז להבטחה או אישור מאחרים
 • קושי לסמוך על אחרים או להאמין במחויבות שלהם

ב. תסמינים התנהגותיים

תסמינים התנהגותיים של חרדת נטישה עשויים לכלול:

 • היצמדות למערכות יחסים או התלות יתר באחרים
 • הימנעות מוחלטת ממערכות יחסים עקב פחד נטישה
 • עיסוק בהתנהגויות שליטה או מניפולטיביות כדי למנוע מאחרים לעזוב
 • חבלה במערכות יחסים או דחיקת אחרים כאמצעי הגנה עצמית
 • מחפש כל הזמן מערכות יחסים חדשות כדי להקל על תחושות הריקנות

3. חרדת נטישה אצל מבוגרים

חרדת נטישה נטועה לעתים קרובות בחוויות ילדות, אך היא יכולה להימשך בבגרות ולהשפיע על היבטים שונים בחייו של אדם, כולל:

 • מערכות יחסים רומנטיות: מבוגרים עם חרדת נטישה עשויים להיאבק ליצור ולשמור על שותפויות בריאות ובטוחות בשל הפחד שלהם להינטש או לדחות.
 • חברויות: חרדת נטישה עלולה להוביל לקושי ביצירת חברויות אמון ועלולה לגרום לכך שאנשים יבודדו את עצמם או מחפשים כל הזמן ביטחון מחברים.
 • עבודה וקריירה: חרדת נטישה עלולה לעכב את הצמיחה וההצלחה המקצועית עקב פחד מדחייה, קושי לתת אמון בעמיתים או נטייה להימנע מלקיחת סיכונים.

4. חרדת נטישה לאחר טראומה

חוויות טראומטיות יכולות להחמיר או לעורר חרדת נטישה, אפילו אצל אנשים שאולי לא חוו בעיות נטישה משמעותיות לפני הטראומה. חרדת נטישה מפוסט טראומה יכולה להתבטא בדרכים שונות, כגון:

 • פחד עז מאובדן יקיריהם או להישאר לבד
 • רגישות מוגברת לאיומים הנתפסים או לסימני נטישה
 • מחשבות או זיכרונות חודרניים הקשורים לאירוע הטראומטי
 • הימנעות ממצבים או מסביבות המעוררות תחושות של נטישה או אובדן

5. הערכת אפשרויות טיפול בחרדת נטישה

א. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

CBT הוא טיפול פסיכולוגי בשימוש נרחב המתמקד בזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגויות שליליות התורמים לחרדת נטישה. גישה זו מדגישה אסטרטגיות מעשיות לשינוי חשיבה לא מועילה ולפתח מנגנוני התמודדות בריאים יותר.

ב. טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי חוקר את המוח הלא מודע וכיצד חוויות העבר משפיעות על ההתנהגות והרגשות הנוכחיים. גישה זו מסייעת ללקוחות לקבל תובנה לגבי קונפליקטים בלתי פתורים ולעבוד דרך בעיות פסיכולוגיות שורשיות.

ג. טיפול משפחתי

טיפול משפחתי כולל עבודה עם אנשים בהקשר של המערכת המשפחתית שלהם. המטרה היא לשפר את התקשורת, לפתור קונפליקטים ולשפר את היחסים בתוך המשפחות, תוך התייחסות לבעיות כמו אתגרי הורות או מעברים משפחתיים.

ד. טיפול זוגי

טיפול זוגי מתמקד בשיפור וחיזוק קשרים בין בני זוג רומנטיים. מטפלים עוזרים לזוגות לנווט קשיי תקשורת, קונפליקטים, בעיות אינטימיות ואתגרים אחרים כדי לטפח שותפויות בריאות ומספקות יותר.

ה. טיפול בילדים ובני נוער

התמחות זו מתמקדת במתן מענה לצרכי בריאות הנפש הייחודיים של ילדים ובני נוער. מטפלים בילדים ובני נוער משתמשים בהתערבויות המתאימות לגיל כדי לעזור לצעירים להתמודד עם אתגרים רגשיים, התנהגותיים והתפתחותיים.

ו. ייעוץ בנושא שימוש בסמים

יועצי שימוש בסמים עובדים עם אנשים הנאבקים בהפרעות התמכרות ושימוש בסמים. הם מספקים תמיכה, הדרכה ואסטרטגיות כדי לעזור ללקוחות להתגבר על התמכרות, לפתח מיומנויות למניעת הישנות ולהשיג החלמה ארוכת טווח.

ז. טיפול ממוקד טראומה

מטפלים ממוקדי טראומה מתמחים בסיוע לאנשים שחוו אירועים טראומטיים. הם משתמשים בגישות מבוססות ראיות, כגון Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) או טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד טראומה (TF-CBT), כדי לעבד טראומה, להקל על תסמינים ולהקל על ריפוי.

ח. LGBTQ+ תרפיה מתקנת

התמחות זו מתמקדת במתן סביבה טיפולית בטוחה ומכילה עבור אנשים המזדהים כלסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים או קווירים/שואלים. מטפלים בתחום זה בקיאים בנושאי LGBTQ+ ומציעים תמיכה מותאמת לחוויות והאתגרים הייחודיים העומדים בפני קהילה זו.

6. איך להתמודד עם חרדת נטישה

א. חפש עזרה מקצועית

אחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם חרדת נטישה היא לפנות לעזרה מקצועית מרופא מוסמך לבריאות הנפש. מטפל יכול לעזור לאנשים להבין את שורשי החרדה שלהם, לפתח מיומנויות התמודדות ולעבוד לקראת ריפוי.

ב. לפתח אסטרטגיות התמודדות בריאה

לימוד ויישום אסטרטגיות התמודדות בריאות יכולות להיות מועילות בניהול חרדת נטישה. אסטרטגיות אלו עשויות לכלול תרגול מיינדפולנס, טכניקות הרפיה או עיסוק בפעילויות המטפחות טיפול עצמי וחמלה עצמית.

ג. לטפח קבצים מצורפים מאובטחים

בניית התקשרויות מאובטחות עם אנשים אמינים יכולה לעזור להקל על חרדת נטישה. זה עשוי להיות כרוך בחיפוש אחר יחסים תומכים, הצבת גבולות בריאים ועבודה על מיומנויות תקשורת.

ד. תרגול חמלה עצמית

לפיתוח חמלה עצמית ומודעות עצמית יש חשיבות מכרעת בהתמודדות עם חרדת נטישה. תרגול של חמלה עצמית יכול לעזור לאנשים להכיר בערכם ובערכם הטבועים, ולהוביל להפחתת הפחד והחרדה הקשורים לנטישה.

ה. לעסוק בצמיחה אישית

פעילויות צמיחה אישית ושיפור עצמי, כגון עיסוק בתחביבים, לימוד מיומנויות חדשות או עיסוק בפעילות גופנית סדירה, יכולות לעזור להגביר את ההערכה העצמית ולטפח תחושת ערך עצמי גבוהה יותר, ובכך להפחית את חרדת הנטישה.

לסיכום, חרדת נטישה היא סוגיה פסיכולוגית מורכבת שיכולה להשפיע באופן משמעותי על הרווחה הרגשית ומערכות היחסים של האדם. על ידי הבנת הסימפטומים, הגורמים ואפשרויות הטיפול, אנשים יכולים לנקוט בצעדים כדי לטפל במצב מאתגר זה ולהתגבר עליו. באמצעות מודעות עצמית, תמיכה מקצועית ופיתוח אסטרטגיות התמודדות בריאות, אנשים יכולים לפעול לריפוי וניהול חיים מספקים יותר ללא נטל של חרדת נטישה.

פסיכותרפיה בגישה לא שיפוטית.

בית